Kozoroh 

 

Vládcom znamenia je Saturn. Človek narodený v tomto znamení  je veľmi usilovný a ctižiadostivý. Bez práce neobsedí.  Najradšej sa venuje náročným  veciam. Rieši ich s vytrvalosťou, ktorá vzbudzuje obdiv. Ľahká práca ich až tak nezaujíma. Všetko, čo robí je presné, niekedy až puntičkárske. Ak sa mu práca ani napriek veľkej námahe nepodarí, pustí sa do nej znova. Neúspech ho neodráža. Skôr naopak. Ženie ho  k zvýšeným výkonom. Je veľmi spoľahlivý. Všetky povinnosti plní svedomito a presne. Vďaka týmto danostiam sa neraz  prepracuje  na vysoké  a zodpovedné posty.

Dôvera Kozoroha sa  získava len ťažko. Je  trocha upodozrievavý. Málokedy hovorí otvorene. Na druhej strane  im ľudia veľmi dôverujú. Na jeho diskrétnosť sa možno vždy spoľahnúť. Najlepšie sa cíti v kruhu svojich známych. Má zmysel pre humor.

Charakteristickou vlastnosťou týchto ľudí je radosť zo samoty. V samote sa cíti  dobre. Nikdy sa nevie nudiť. Vždy sa dokáže niečím zamestnať. Samota predstavuje pre neho tvorivé obdobie.  Často je zdrojom nových myšlienok a tvorby.

Je zväčša  pokojný. Málokedy  sa rozčúli.  Ak sa už nahnevá, ťažko ho utíšime. Krivdy vie odpustiť, ale nikdy na ublíženie nezabudne. Keď raz stratí dôveru v človeka, je to definitívne.

Jeho láska sa získava ťažko a pomaly. Ešte ťažšie možno získať jeho náklonnosť. Ale ak  miluje, tak potom celou dušou.