Jantar Mantar

 

V Indii patrí astrológ k dôležitým ľuďom. Konzultuje sa s ním väčšina dôležitých udalostí. K najvyhľadávanejším službám patrí napríklad porovnávanie horoskopov partnerov pred sobášom, začiatok podnikania, atď..

K popularite a rozšíreniu  astrológie významne prispel  Maharadža Sawai Jai Singh II. Narodil sa 3. novembra 1968 vo vtedajšom hlavnom meste Amber.Už pred jeho narodením mu predpovedali veľkú slávu a uznanie. Jeho otec sa postaral , aby  syn získal  do najlepšie vzdelanie vo všetkých oblastiach.

Ale nečakaná smrť otca spôsobila, že mladý  Jai Singh II. musel už ako jedenásťročný nastúpiť na trón. Bol síce  mladý, ale oveľa nadanejší ako väčšina jeho rovesníkov. Zaujímal sa o náboženstvo, umenie, architektúru. Veľmi ho priťahovala astrológia.

Na dvore Mohammada Shaha sa v roku 1719 zúčasnitl diskusie, v ktorej išlo o vypočítanie priaznivého času, kedy sa mal panovník vydať na cestu. Táto diskusia ho podnietila k tomu, aby začal premýšľať o tom, ako by sprístupnil učenie astrólogie obyčajným ľuďom. Rozhodol sa vybudovať hvezdárne. Spolu ich dal postaviť päť (Delhi, Varanasi. Ujjain, Mathura, Jaipur).

Najvýznamnejšie sa nachádza v ružovom Meste Jaipure. Menuje sa Jantar Mantar. Od jeho vzniku slúži ako stredisko výskumov. Každá zo 16 stavieb predstavuje premyslené majstrovské dielo. Dá sa z neho vypočítať postavenie Slnka, Mesiaca a ostatných planét na každý deň. Určiť sa dá aj ascendent. Slnečné hodiny udávajú miestny čas s presnosťou na 20 sekúnd. Niektoré prístroje sa dodnes používajú na predpovedanie teploty v letných mesiacoch, príchodu monzúnov, možnosti záplav a pod.

Okrem hvezdárne dal Sawai Jai Singh II. postaviť aj ružové mesto Jaipur. Všetky budovy v centrálnej časti sú namaľované na ružovo. Ročne mesto a astrologické observatórium navštívia  tisíce turistov z celého sveta. Obdivujú odkaz maharadžu Sawaia Jai Sigha II. 

 

 

Vypracovala: Alexandra
© Copyright  Ganesha